ALABAŞ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE NELERE DİKKAT EDİLİR?

 Alabaş Tohum Yetiştiriciliği

Alabaş Tohum Yetiştiriciliği

Alabaş tohum yetiştiriciliği. Sıcaklık alabaş yetiştiriciliği için önemli olmaktadır. Çimlenmeden sonra bitkilerin 10 °C’ nin altında olmaması gerekmektedir. Bu sıcaklık altında olması halinde yumru oluşturmakta zorlanmaktadır. En uygun sıcaklık ise,  22° C olması gerekmektedir. Uzun gün şartları çimlenmeyi hızlandırmaktadır.

Sıcaklık ve nem oldukça önemli olmaktadır. Kurak ve nemli olmayan ortamlarda yumruda istenmeyen çatlamalar görülmektedir. Yüksek nemde yumruda kalite ve verim artmaktadır. Her türde toprakta yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak, iyi bir gelişme için organik madde miktarı fazla olan topraklarda gerekli olmaktadır. Doğrudan alabaş tohumu ekimi yada fide ile yetiştiriciliği yapılmaktadır. Soğuk olan bölgelerde ise, örtü altı olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Alabaş tohum yetiştiriciliği. Alabaş için, toprak sürülmektedir. Organik madde miktarı yoksa, gübreleme yapılmaktadır. Ayrıca toprak hazırlığı sırasında yapılmaktadır. Tohumların ekileceği veya fidelerin dikileceği yerlere 60 veya 70 cm aralık açılması gerekmektedir. Böylece ekimden 4-6 hafta sonra fideler dikime hazır hale gelmektedir. Doğrudan alabaş tohumu ekimi ılık bölgelerde sonbaharda ekimi yapılmaktadır. Soğuk bölgelerde ilkbahar da ekim yapılmaktadır. Bu şekilde, ekim ve dikimlerde sıcaklık önemli olmaktadır. Tohum ekimi, sıra arası, 30-35 cm, sıra üzeri, 20-25 cm olacak şekilde ekimi yapılmaktadır.

Tohumdan üretimde ise, yumrunun üst kısmında sürgünler meydana gelmektedir. Daha sonra bu sürgünler üzerinde çiçeklenme başlamaktadır. En son ise, çiçeklenerek alabaş tohumu oluşturmaktadır. Çiçeklenen, meyve ve tohum bağlayan alabaş hasat olgunluğuna geldikten sonra hasat edilmektedir. Dekardan ortalama 20-50 kg arasında tohum alınmaktadır.

Normal olarak hasat yapılmak istenirse, yumrular çok gecikmeden hasat edilmektedir. Çünkü, içleri boşalmakta ve koflaşmaktadır. Yumrular, küçük olanları daha çok tercih edilmektedir. Alabaş tohum yetiştiriciliği; Verim Alabaş tohum yetiştiriciliğinde ekim zamanı çeşit özelliği ve bitkiler arası mesafeler dekardan alınan ürün verimini etkilemektedir. Son olarak dekardan ortalama 2-5 ton arasında alabaş yumrusu hasat edilmektedir.

Azotlu gübre verilmesi büyüme ve gelişmede yardımcı olmaktadır. Dekara kg N, 10-15 kg P2O5 ve 20-25 kg K2O bir defada ekimden önce verilmektedir. Potasyumlu gübre verilmemesi gerekmektedir. Fide dikiminden sonra haftalık olarak sulamalar yapılmaktadır. düzenli sulama yapmak gerekmektedir. Böylece verim artacaktır.

ALABAŞ TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.