BALIK BİBERİ NASIL YETİŞTİRİLİR ?

 Balık biberi yetiştiriciliği

Balık biberi yetiştiriciliği

Balık biberi yetiştiriciliği. Meyvesi küçük, ince ve acı olan balık biberinin meyve uzunluğu 6 -8 cm civarı olmaktadır. Taze tüketim veya turşuluk yapımında kullanılabilen bir biber çeşididir. Hasat işlemine ulaşma süresi ortalama 3 – 4 aydır. Verimi yüksek olup dekarda ortalama 5 – 6 tondur. Bitki yapısı güçlüdür bundan dolayı hastalıklara karşı dirençlidir.

Balık biberi yetiştiriciliği. Sonbaharda pulluk kullanarak derin sürüm yapılmaktadır. İlkbaharda ise diskarodan sonra hafif bir tapan çekilir. Biber tohumları, sıcak yastıklara ekilmektedir. Ve burada çimlendirilmektedir. Fideler 3-4 yapraklı yapıya ulaştıklarında tüplere şaşırtılır ve nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler genelde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilmektedir. Dikim esnasında fideler çapa için açılan yeterli büyüklükteki çukura yerleştirilir ve çukurun boş kısımları toprakla doldurularak hafifçe bastırılır. Açılan bu çukurlar sedde üzerinde olmalıdır. Dikimden hemen sonra can suyu verilmelidir. Biber yetiştirilecek toprağa toprak hazırlığı sırasında 3 ton/da yanmış ahır gübresi verilmektedir. Dikimle birlikte fosforlu gübrenin hepsi, azotlu gübrenin yarımı kullanılmaktadır. Azotlu gübrenin diğer yarısı ise ilk sulama işleminden önce verilmelidir. Azotlu gübre 15 kg/da N, fosforlu gübre olarak 10kg/da P205 saf olarak verilmektedir.

Balık biberi yetiştiriciliği. Biber sulama işlemine dikimden 10-15 gün sonra başlanmaktadır, ilk meyve görülünceye kadar sulamalarda kaçınılmalıdır. İlk meyve gözlendikten sonra birer hafta aralarla sulama yapılmalıdır. Eylül ayı sonu Ekim ayı başında sulamalara son verilmelidir. Biber yetiştiriciliğinde sulamaya çok dikkat edilmelidir. Sulama anında suyu karık sırtlarına ve kök boğazına yükseltmemek gerekmektedir. Genellikle dikimden bir hafta sonra ot alma ve sıralar arasındaki toprağı gevşetmek amacıyla birinci çapa yapılmaktadır. Mayıs ayının ilk haftasından sonra tekrar boğaz doldurma ile birlikte ikinci çapa ve Haziran ayında da bir defa olmak üzere toplam üç çapa yapılmaktadır. Haziran sonu –Temmuz ayı başlarında hasata başlanmaktadır. Genelde Ekim ayı ortalarında hasat son bulmaktadır. Toplam 9-15 defa hasat yapılmaktadır. Hasat İşlemi genelde haftada bir yapılmaktadır.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.