BAMYA YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

Standart Bamya Tohumu

Hem yemek hem de konservelik için uygun olan  bamya türü yumuşak ve lezzetli tadıyla çokça tercih edilen bir bamya türüdür.7-8 köşeli olan bu bamya türü orta büyüklükte yetişen aranılan çeşitlerden birisidir. 

  Tohum ekim zamanı  Nisan – Mayıs
  1000 m2 ye atılacak tohum  2 – 4 Kg
  Hasada gelme süresi  45 – 65 gün 
  Verim  1,5 – 3 Ton

Standart Bamya Tohumu Yetiştiriciliği

Toprak Bakımı: Bamya toprak seçiciliği yapmayan bir sebzedir. Çimlenme zamanında fazla nemden konularak tohumun çürümesi engellenmelidir. Toprağın kumlu, geçirgen ve pH’sının 5-8 değerleri arasında olması ideal üretimi sağlar. Ocakların üzerine yanmış çiftlik gübrelemesinin yapılmasıyla kalite ve verim yükselir.

Ekimi: Nisan ve Mayıs aylarında ekimi tavsiye edilen bamya, ocak ocak dikilerek daha sonrasında isteğe göre seyreltme yapılabilir. Bamya için uygun yetiştirme sıcaklığı 15-20 derecedir.

  Ekim Derinliği 2 – 4 Cm  
  Sıra Üzeri Ekim Mesafesi 10 – 20 Cm
  Sıra Arası Ekim Mesafesi 35 – 45 Cm  
  Tahmini Çimlenme Günü 10 – 18 Gün

Sulama: Bamya yetiştiriciliğinde küllenme hastalığına sebep olduğu için yağmurlama kesinlikle yapılmamalı salma sulama yapılmalıdır. İlk meyvelerle birlikte yapılan sulamalar önem verimi artırdığından dolayı önem kazanmaktadır.

Gübreleme: Bamya üretiminde gübrelemeye pek ihtiyaç duyulmaz. Ancak kaliteli ürün almak için dekara 3-4 kg azot,8-10 kg P2O5,10-12kg K2O kullanılabilir. Ayrıca dekara 2-3 ton yanmış hayvan gübresi kullanılabilir ancak bitki boyunun çok fazla uzamaması için azotlu gübre kullanımı kontrollü olarak yapılmalıdır.

Standart Bamya Yetiştiriciliğinde Verim Ve Hasat

Bamya bitkisi çiçeklenmeden 2-3 gün sonra pazara uygun taze olarak toplanır. Her toplamadan sonra şerbet verilir. Böylece hasat süresi 1,5-4 ay arasında değişkenlik gösterir. Toplaması zor olan meyvelere sahiptir. Çeşidine göre verimi 1-3 ton/dekar olarak değişkenlik gösterir.

ZİRAİ MÜCADELE

Bunların dışında bamyanın önemli bir hastalık ve zararlısı yok gibidir. Ancak kök boğazı çürüklüğü gibi fungal kökenli hastalıklara ve beyaz sineklere karşıda gerekli önlemler alınmalıdır.

Bamya üretiminde önemli bir sorun olmayan yabancı ot kontrolü tamamen çapalama işlemi ile yapılmaktadır. Üretim mevsimine göre yapılan 2-3 çapalama işlemi yabancı ot mücadelesinde yeterli olmaktadır. İlaçlı yabancı ot mücadelesi yapılmaz.

DETAYLI BİLGİLENDİRME VE ZİRAİ MÜCADELE İÇİN BİZİMLE 05319505591 NUMARADAN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.