Cino fasulye bakımı nasıl yapılmaktadır?

 Cino fasulye bakımı nasıl yapılır?

Cino fasulye bakımı nasıl yapılmaktadır?  Meyvesi açık yeşil renge sahip olan Cino fasulye çeşidi kılçıksız ve yassı bir görüntüye sahip olan bir fasulye çeşididir. Erkenci bodur bir fasulye çeşididir. Yüksek verime sahip olup fasulye tohumu hasadı kolaydır. Taze tüketim ve konserve yapımı için uygundur. Türkiye’ye çok iyi adapte olmuş bir tür olup fasulye üretimi yapılan bölgelerde aranılan bir çeşittir. Hububat ekili tarlaya Cino fasulye yetiştirilmesi düşünülüyorsa, hububat bitkilerinin hasadından sonra anızın sökülüp toprağa karıştırılması amacıyla 5-7 cm derinliğinde sonbaharda sürüm yapılarak ekim yapılmalıdır. İlkbaharda ekimden önce toprak tekrar kaz ayağı ile sürülmektedir. Sonra arkasından diskaro geçirilerek toprak Cino fasulye tohumu toprağa ekime hazır hale getirilmektedir.

Cino fasulye bakımı nasıl yapılmaktadır? Cino fasulye yetiştiriciliğinde Mart sonu ve Nisan aylarında ekime başlanır. Fakat iklim şartlarına göre Mayıs ayı son haftasına kadar kademeli olarak tohum ekimi yapılabilmektedir. Dekara ortalama 5-7 kg tohum atılmaktadır. Örtü altı taze fasulye yetiştiriciliğinde ilkbahar döneminde 1 Mart tohum ekimi yapılmaktadır. Sonbahar döneminde ise 15 Temmuz – 1 Ağustos tarihlerinde tohum ekimi yapılmaktadır. Bitkiler generatif devrede tam çiçekte iken sulanmamalıdır. Ancak sulama zamanları fidelerde üç yapraklı asıl yaprağın görünmesi sırasında ve çiçeklenmeden evvel yapılmalıdır. Ayrıca meyve tutumundan 10 gün sonra ve hasattan 1 ay önceki devrelerde de sulama yapılmaktadır. Bu yüzden sık ve hafif sulama tercih edilmelidir. Çünkü Cino fasulye sık aralıklarla sulanmayı sever ancak bol sudan hoşlanmamaktadır.

Cino fasulye bakımı nasıl yapılmaktadır? En uygun toprak olarak kabul edilmekte olan kumlu tınlı topraklara birkaç senede bir dekara 2 – 3 ton yanmış çiftlik gübresi atılmaktadır. Dekara 2-5 kg saf azot (N), 4-6 kg fosfor (P2O5) ve 3 – 5 kg potasyum (K2O) verilmelidir. Çimlenmekte olan Cino fasulye tohumlarına herhangi bir ticari gübrenin zararının dokunmaması gerekmektedir. Bu yüzden gübrelerin tohumların ekildiği yerin en az 5 cm kadar uzağında ve 5 – 7 cm derinlikte verilmesi daha uygundur. Cino fasulye tohumundan dekardan alınabilmekte olan verim ortalaması  180- 240 kg kadardır. Olgunlaşma günü yaklaşık  40-45 gün aralığındadır. Hasat periyodu sezon boyudur.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.