DOLMA BİBER EKİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLİR?

 Dolma Biber Yetiştiriciliği

Dolma Biber Yetiştiriciliği

Dolma biber yetiştiriciliği. Dünyada ve Ülkemizde değişik şekillerde yoğun olarak tüketilen önemli bir sebze türü olarak bilinmektedir. Ülkemizin hemen hemen  her bölgesinde az veya çok biber üretimi yapılmaktadır. Biberin anavatanı Amerika’nın tropik ve subtropik ülkeleridir. Ağır ve kili fazla su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar biber tarımına uygun olmamaktadır.

Biber, kök sisteminin yüzeysel olmasından dolayı toprak neminin yüksek seviyede olması gerekmektedir. Çünkü yetersiz drenajı olan ağır topraklarda aşırı sudan etkilenmektedir. Biber suyu çok seven bir bitkidir. Nemli şartlarda kök aktivitesi artmaktadır. Nem yetersiz olduğunda büyüme yavaşlar, gövde odunlaşır, meyve tutumu azalır, meyveler küçük kalır ve çiçek dökümleri meydana gelmektedir. Uzun süre su verilmezse verim ve kalitesi düşer.

Dolma biber yetiştiriciliği; sadece tohum olarak farklılık gösterir. Ancak, tarla koşulları, iklim istekleri, bakımı aynı olmaktadır. Fide olarak yetiştirilmektedir. Fide yetiştirme ortamı materyallerinin havalanma ve drenaj özelliği iyi olmaktadır ve yabancı otlardan arınmış olmaktadır. Fakat, hayvan gübresi, kum ve toprak karışımlarında uygulanmaktadır. Hayvan gübresi ve  dere kumu, toprak elenmiş ve tınlı bahçe toprağı olmaktadır.

Tohumlar önce sıcak yastıklara ve kasalara ekilmektedir. Dolma biber tohumu çimlenip ilk gerçek yapraklar görüldükten sonra plastik torbalara şaşırtılmaktadır.  6 veya 7 yaprak olunca araziye şaşırtılmaktadır. Viollere de ekim yapmaktadırlar ve tohumlar direkt olarak ekilmektedir. Viyollerde yetişen fideler doğrudan araziye dikilmektedir.

Dolma biber yetiştiriciliği. Fide dikimi, tarlada fidelerin yerlerine dikilmesi için toprağın 20 veya 30 cm derinlikte iyice işlenmesi ve ufalanması gerekmektedir. Kök boğazı hastalıkları meydana gelmektedir. Suyun özellikle damlama sistemleriyle verilmesi arzu edilmektedir. Biberlerde düz alana dikimden ziyade sırta dikim yapılmaktadır. Çünkü, için tarla sürüldükten sonra tahta ve masuralar yapılmaktadır. Düzenli aralıklarla sulama yapılması gerekir. Gübreleme azot ve potasyum gübrelemesi yapılmalıdır.

Fidelerin köklerinin zedelenmeden çıkarılmasına mutlaka özen gösterilmektedir. Fidelerin sökümden önce sulanması gerekmektedir. Böylece kolay söküm sağlamaktadır.  Viyollere tek tohum atılmış olanlarda ise viyolden fideler toprağı ile çıkarılarak dikimleri yapılmaktadır.  Fideler açıktaki yerlerinde gelişmeye başladığı andan itibaren yapılacak bakım işleri başlamaktadır. Dikimden
yaklaşık 20 gün sonra birinci, bundan 3-4 hafta sonra ikinci, bundan 3 hafta sonra da üçüncü çapa yapılmaktadır. Böylelikle fideler toprakta bulunan yabancı otlardan ari olacaktır. Bu durum da verimi arttıracaktır.

DOLMA BİBERİ TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.