Havuç Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Havuç Yetiştiriciliği için Uygun İklim ve Toprak Özellikleri Nelerdir? 

Serin iklimden hoşlanan havuç tohumları, 10-15 santigrat derece sıcaklıkta çimlenebiliyor. Havuçların gelişme döneminde ise 15-20 derece sıcaklık ideal görülüyor. Çiçeklenme döneminde, 20-30 derece sıcaklık yeterli oluyor. Eğer doğru sıcaklığı karşılamayan ortamlarda havuç yetiştiriciliği yapmaya çalışırsanız, havuçların turuncu renginde azalma görebilirsiniz. ideal sıcaklıktan düşük veya yüksek alanlarda havuç yetiştiriciliği yaptığınızda, rengin daha açık olduğunu fark etmeniz mümkün. Bunun yanında havuç yetiştirilen alanın yağış miktarı da ürün gelişimi için oldukça önemli. Kök gelişme döneminde, aşırı yağış olduğunda havuçlar su stresi yaşadığı için gelişim sorunları baş gösterebiliyor.

Havuç Yetiştiriciliğinde Tohum Ekimi Nasıl Yapılır?

Havuç tohumlarını ekeceğiniz araziyi öncelikle derin bir şekilde sürmeli, ardından toprak keseklerini parçalamalısınız. Yazlık havuç yetiştiriciliği için şubat ayından nisan ayı ortalarına kadar tohum ekimi yapabilirsiniz. Eğer kışlık havuç yetiştirilecekse,  mayıs sonu ile temmuz ayı sonu arasında ekim gerçekleştiriliyor. Çiftçilerimiz 2-3 hafta arayla havuç tohumu ekerek hasatta sürekliliği sağlıyor.

Tohum ekmenin iki yolu var. Havuç tohumlarını yastıklara bırakabilir veya serpme yoluyla toprakla buluşturabilirsiniz. Ayrıca, pnomatik ekim makinesi ile havuç tohumlarını bırakmanız  mümkün. 

Ekimde bırakacağınız sıra arası ve sıra üzeri mesafe, çeşidin kök iriliğine bağlı olarak değişiyor. Sıra arası 10-12 santimetre, sıra üzeri mesafe ise 4-6 santimetre arasında belirleniyor. Tohumların toprak yüzeyinden 2-3 santimetre derine ekildiğinden emin olmalısınız. Eğer tohumları çok fazla derine ekerseniz, köklerin çok daha kısa ve kalın olduğunu, çok yüzeye bırakırsanız ince ve uzun havuçlar hasat edeceğinizi aklınızda tutmalısınız.1000 metrekarelik yani 1 dekarlık alana 200-300 gram havuç tohumu ekmek yeterli.

Havuç Yetiştiriciliğinde Gübreleme Nasıl Yapılır?

Ekimle birlikte kullanacağınız kimyasal gübreleri, bant şeklinde veya çizilere vererek uygulayabilirsiniz. Çizilerin, tohumdan ortalama 2.5-7.5 santimetre uzaklıkta olması gerekiyor. Toprak analizi sonuçlarına göre dekara ortalama 15-20 kilogram saf azotlu gübre, 10-12 kilogram kadar fosforlu gübre, 10 ile 30 kilogram arasında potasyumlu gübre verebilirsiniz. Azot, havucun renginin istenen tonda olmasına yardımcı oluyor ancak fazla azotlu gübre kullanımı kök veriminin önüne geçiyor. Fosfor, verim arttırırken potasyum, kalite ve muhafaza üzerinde etki gösteriyor. Çiftçilerimizin alışık olduğu üzere, azotlu gübrelerin yarısı ekimle beraber, yarısı kök gelişim aşamasında tatbik ediliyor. Ülkemizin toprak yapısına bağlı olarak, bazı bölgelerde bor ve manganez yoksunluğu etkili olduğundan birkaç yılda bir noksanlık gidermek üzere ek gübreler uygulanabiliyor.

Havuç Yetiştiriciliğinde Hasat Nasıl Yapılır?

Havuçlar, omuz çapı 2- 4 santimetre genişliğe ulaştığında hasat edilebiliyor. Ayrıca hasat sırasında pulluk veya patates söküm makineleri kullanılabiliyor.

Havuç Yetiştiriciliğinde Sulama Yapılır mı?

Düzgün çıkış ve kaliteli havuç köklerinin gelişimi için sulama yapılması oldukça önemli. Havuç yetiştiriciliğinde yağmurlama sulama yöntemi en verimli sulama yöntemi olarak gösteriliyor. Eğer yağışlar yeterli değilse, yetiştiricilik süresince haftada bir kez havuçları sulayabilirsiniz. Ancak aşırı sulamadan kaçınmalısınız. Çok su kök yarılması ve çürümesine neden olabiliyor.

ZİRAİ MÜCADELE

HAVUÇTA KÜLLEME HASTALIĞI (Erysiphe heraclei)
(Leveillula taurica)


Hastalık belirtisi:
• Hastalık belirtileri bitkinin tüm organlarında, yüzeydeki tüm bitki parçalarında, yapraklarda, çiçek salkımında ve çiçek yapraklarının üzerinde beyaz grimsi mantari bir örtü ile başlar. Daha sonra yaprakların
üzerinde büyük lekeler oluşur. Canlı kalan yapraklarda zamanından
önce yaşlanma görülür. Hastalık yaşlı yapraklardan genç yapraklara
doğru yayılır. Tohum üretim alanlarında, çiçekleri etkileyerek zarar neden olur ve tohum verimini büyük ölçüde düşürür.
• Yaprak yüzeyi soluk yeşil bir görünüm alır ve yaprağın alt kısmında
beyazımsı mantari tabaka görülür. Enfeksiyonlu bölgelerde lekeler
damarlarla sınırlı kalır ve böylece açılı bir görünüm kazanır.
Hastalık ilerledikçe etmen yaprağın kenarında da sporulasyon
yaparak soluk yeşil olan lekeler
kahverengiye dönüşür. Şiddetli
enfeksiyonlarda bu bölgeler kurur. Yaprak sapında da hastalık
belirtileri görülür.
• Genellikle külleme sıcak ve kuru
hava şartlarında daha yaygındır. Tarlada hastalık her yerde aynı anda
çıkmaz. Yaşlanan bitkiler bu hastalığa daha duyarlıdır. Bitkiler yaşlanırken enfeksiyona bağlı olarak olgun havuçlarda su stresi hastalığın
şiddetini artırır. Yağmur veya yağmurlama sulama bulaşmayı artırır.
Hastalığın görüldüğü bitkiler:
• Havuç, yabani havuç, kereviz, kişniş, anason, dereotu, rezene, maydanoz konukçuları arasındadır.

Mücadele yöntemleri:
Kültürel Önlemler
• Dayanıklı çeşitler kullanılmalıdır.
• Hastalığın görülmediği bitkilerle münavebe uygulanmalıdır.
• Hastalıklı bitki artıkları tarladan uzaklaştırılmalıdır.
• Sık ekimden kaçınılarak, bitkilerin toprak yüzeyini tamamen örtmesi
önlenmeli ve havalandırmalı sağlanmalıdır.
Kimyasal Mücadele
Hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın
şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilir.

DETAYLI BİLGİLENDİRME VE ZİRAİ MÜCADELE İÇİN BİZİMLE 05319505591 NUMARADAN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.