ISPANAK NASIL YETİŞİR?

Ispanak Tohumu Nasıl Ekilir-Ispanak Tohumu Çimlendirmesi -Ispanak Fidesi Dikimi Nasıl Olur?

Ispanak tohumu ekimi
 genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Ispanak tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.Ispanak tohumu ekim derinliği 1-2 cm , sıralar üzeri  mesafe 5-10  cm ,sıralar arası  30-35  cm arasındadır.Ispanak fidesi kullanılacaksa ıspanak fidesi ekim aralıkları, ıspanak tohum ekim aralıkları ile aynı olabilir.

Ispanak Tohumu Nasıl Çimlenir?-Ispanak Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Ispanak tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz ıspanak tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur.Ispanak Tohumlarını kab içerisinde veya viyollarde çimlendireceksiniz  kabın veya viyolin üst seviyesine 2  cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz.Daha sonra ıspanak tohumlarını yerleştiriniz  ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz.Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film)  yardımıyla üzerini kapatınız.Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 8-10  gün arasındadır.Ispanak  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun.Ispanak tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Ispanak tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa ıspanak tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz.Çimlenme tahmini  8-10  gün içerisinde gerçekleşecektir.

ZİRAİ MÜCADELE

ISPANAK MİLDİYÖSÜ (Peronospora farinosa f.sp spinaciae)

Hastalık etmeninin genel özellikleri:
– Peronospora farinosa Fr. (syn:Peronospora spinaciae ve Peronospora farinosa f.sp. spinaciae)
– Peronospora effusa (Grev. ex Desm.) fungal hastalik etmeni olup, ispanak bitkisinin en yaygin ve tahripkar hastaliklarindandirlar. Diger Mildiyö hastalik etmenlerinde oldugu gibi bu hastalik etmenlerinin infeksiyonu ve hastaligin gelisimi için serin ve nemli ortamlara gereksinim duyulur. Özellikle ispanaklarin sik dikilmesi bitkilerin bulunduklari ortamlarda fazla miktarda su ve nemin tutulmasina neden olur, buda hastaligin infeksiyonu ve gelisimi için ideal ortamlar olmaktadir. Hastalik etmeninin olusturdugu sporlar (sporongiospor) bitkiden bitkiye hava akimlari, tarladan tarlaya ise yine rüzgar ve su siçramalari ile tasinmaktadir. Fungusun sporlanmasi ve sporongialarin çimlenmesi 9 ve 12 °C sicakliklari arasinda olmaktadir. Genç bitkiler kolaylikla infektelenebilir, daha yasli bitkilerin ise yeni gelismekte olan yapraklari daha hassas olmaktadir. Peronospora farinosa f. sp. spinaciae fungal etmeni sadece ispanak ve bir kaç Chenopodium genusuna ait yabanciotlari infekte eder. Patojenin genetik varyasyonlarinin oldugu bildirilmektedir. Hastalik etmeni obligat parazit olup, bir sezondan digerine miselyum halinde ispanak tohumlarinda ve seksüel organlari ile (oospor) toprakta geçirmektedir. Hava kosullarinin uygun oldugu ortamlarda ise ardisik olarak ekilen ispanak bitkileri üzerinden yeni ekilen ispanak bitkilerine tasinma ile gerçeklesir.

Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):
Mildiyönün baslangiç belirtileri kotiledon ve tüm gelisme devresinde olan yapraklar üzerinde parlak sari leklerden ibarettir. Zamanla bu lekeler genisler, kararir ve kurur. Bu lekeleri bulunduran yapraklarin alt yüzeyine bakildiginda, fungusun mor bir gelismesi (sporongisofor ve sporongissporlari) görülmektedir. Hastalik sidetli olarak ortaya çikarsa yapraklarada kivrilma ve deforme görülür ve bir çok enfeksiyon meydana geldiginde de yapraklarda yanma görünümü ortaya çikabilir.

Mücadelesi
Kültürel mücadele
1. Bir kaç yil ürün rotasyonu uygulanabilir.
2. Tohumlar sicak su uygulamsindan geçirilebilir. Bu amaçla tohumlar 25 dakika 50 °C derece tutulabilir.
3. Dayanikli kültüvarlarin kullanimi.
4. Bitkileri asiri sulama ve sik dikimden kaçinin, ayrica toprak drenajina önem verin.

Kullanılacak alet ve makineler
İlaçlamada, sırt pülverizatörü (mekanik, otomatik, motorlu) veya sırt atomizörü
kullanılır.
İlaçlama tekniği
İlaçlamanın havanın serin ve sakin olduğu zamanlarda bitkiyi tamamen, özellikle
yaprakların alt yüzeylerini ıslatacak şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir

DETAYLI BİLGİLENDİRME VE ZİRAİ MÜCADELE İÇİN BİZİMLE 05319505591 NUMARADAN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.