KEKİK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Anavatanı Akdeniz olan kekik bitkisi, yemeklere lezzet katmak için kullanıldığı gibi çay yapımında da tercih ediliyor. İçerdiği bileşenlerle sağlık için birçok faydası bulunan  kekikler, yağ olarak tüketicilere sunuluyor. Ayrıca ilaç endüstrisinde kullanılıyor. Çok yıllık bir bitki olan kekik, 7 ile 10 yıla kadar canlılığını koruyabiliyor. 

  • Çelikle Kekik Yetiştiriciliği: En az 2-3 yıllık yetişmiş anaç kekik aracılığıyla çelikle yetiştiricilik yapılabiliyor. Tarla sonbaharda pullukla sürüldükten, ilkbaharda diskaro ve tırmıkla hazırlandıktan sonra ekime geçilebiliyor. Anaç kekikten alınan 15-20 cm boylarındaki çelikler, erken ilkbaharda tarlada yerini alıyor. Sıra arasının 45 cm, sıra üzerinin 15 cm olması gerekiyor. Dikimin hemen arkasından can suyu verilerek işlem tamamlanıyor. 
  • Tohumla Kekik Yetiştiriciliği: Tohumlar alçak tünellere veya seralardaki yastıklara ekilerek hazırlanıyor. Orman toprağı ve koyun gübresi karışımıyla hazırlanan karışım ile soğuk yastıklara, 15 cm yükseklikte dolduruluyor. Sonbaharda, metrekareye 1.5-2 kilogram kadar tohum kumla karıştırılarak ekiliyor. Üzerine 1-2 mm kadar harç toprağı örtülüyor. Fideler, 12-15 cm boyunda olduğunda, genellikle nisan ayının ilk haftalarında tarlada yerini alıyor. Söküm öncesinde yastıkların bolca sulanması gerekiyor. Kekiklerin tarlaya dikiminde, bir dekar için 10 metrekare fidelik yetiyor. 1 metrekarede ortalama 1500 fide oluyor. Kekik fideleri, 45 cm sıra arası, 15 cm sıra üzeri mesafe korunarak dikiliyor. 

Kekik Yetiştiriciliği için İklim ve Toprak Nasıl Olmalı? 

Kekik yetiştiriciliğinde, toprak seçiciliğinin olmadığını söylemek gerekiyor. Kumlu-tınlı, su tutmayan ve hafif meyilli topraklarda rahatlıkla kekik yetiştirebilirsiniz. Kıraç şartlarda İzmir kekiği adı verilen tür, taban ve su tutan şartlarda ise Çanakkale kekiği cinsi kolay uyum sağlıyor. Kekiğin en iyi verim sağladığı toprağın ise tınlı-killi alüvyal topraklar olduğunun altı çiziliyor. 

Kuru koşullarda kekik yetiştiriciliği için yıllık yağış ortalamasının en az 450 mm olması gerekiyor. İlkbahar yağışları kekik tarımını olumlu etkiliyor. 

Kekik Gübreleme Nasıl Yapılır? 

Kekik ilk yıl bitki büyüme aşamaları yavaş ilerliyor. Bu sürede yabancı ot mücadelesi, bitkinin kök boğazının doldurulması için birkaç kez çapa yapmak gerekiyor. Gelecek yıl da yabancı ot mücadelesi, toprağın havalanması, su kaybının azaltılması için iki kez çapalamak gerekiyor. Bakımın oldukça kolay olan kekik yetiştiriciliğinde, tarla tesisi öncesinde dekar başına 5 tona kadar çiftlik gübresi kullanılabiliyor. Verim döneminde, yılda dekar başına 7-8 kilogram azot, azot gübresi aracılığıyla veriliyor. Ayrıca 4-5 kg fosfor, fosforlu gübreler ile alınıyor. Bunun yanında uçucu yağ kalitesinde potasyum içeriği belirleyici olduğu için mikro elementler için de besleyici katkılar verilebiliyor. Tüm işlemlerin, toprak analizi sonucunda yapılması gerektiği önemle hatırlatılıyor. 

Kekik Yetiştiriciliğinde Hasat Ne Zaman Yapılır? 

Kekikler, çiçeklenme başlangıcı ile çiçeklenme dönemi arasında hasat ediliyor. Toprak seviyesinin 10 cm kadar üzerinden testereli ot bıçaklarıyla manuel olarak veya makinelerle hasat gerçekleştiriliyor. Hasat sırasında, yabancı otların alınmaması konusunda çiftçilerimizin ekstra özen göstermesi gerekiyor. 

Kekik Hastalık ve Zararlıları 

Kekik yetiştiriciliği, söz konusu hastalık ve zararlılar olduğunda oldukça rahat görülüyor. Kekikte üretime engel olacak önemli bir hastalıktan söz edilemiyor. Ancak yüksek taban suyu bulunması durumda, su tutan ve geçirimsiz topraklarda kök iyi hava almadığı için kök çürüklüğü meydana gelebiliyor. Benzer şekilde, toprak kaynaklı fungal hastalıklar meydana gelebiliyor. Kekikte, baharat ve tıbbi amaçlı yetiştiricilik yapıldığı için organik tarımda kullanılan ürünler dışında, hiçbir bitki koruyucu kullanılamıyor. 

Kekik Gübreleme Nasıl Yapılır? 

Kekik tohumu hangi ayda ekilir?

Ilıman kıyı şeridindeki bölgelerde, sonbahar sonundan itibaren kekik tohumları ekilebiliyor. Sert kış ve don gören bölgelerde ise tohum ekimi, son donların ardından direkt bahçeye veya son donlardan 3 hafta önce üretim saksılarına ekiliyor.

TERE TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.