Ekşi otu Tohumu Nasıl Ekilir-Ekşi otu Tohumu Çimlendirmesi -Ekşi otu Fidesi Dikimi Nasıl Olur?

Ekşi otu tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir. Ekşi otu tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi ,hasadın verimliliği açısından önemlidir. Ekşi otu tohumu ekim derinliği 0,5-1 cm , sıralar üzeri  mesafe 2  cm ,sıralar arası  15-25  cm arasındadır. Ekşi otu fidesi kullanılacaksa ekşi otu fidesi ekim aralıkları, ekşi otu tohum ekim aralıkları ile aynı olabilir.

Ekşi otu Tohumu Nasıl Çimlenir?-Ekşi otu Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Ekşi otu tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz ekşi otu tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır. Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur. Ekşi otu Tohumlarını kap içerisinde veya viyollerde çimlendireceksiniz  kabın veya viyolin üst seviyesine 1  cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz.Daha sonra ekşi otu tohumlarını yerleştiriniz  ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz.Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film)  yardımıyla üzerini kapatınız.Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 10-12 gün arasındadır.Ekşi otu  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun.Ekşi otu tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Ekşi otu tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa ekşi otu tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz.Çimlenme tahmini 10-12  gün içerisinde gerçekleşecektir.

Ekşi otu Fideleri Nasıl Ekilir-Dikilir?

Almış olduğunuz veya yetiştirmiş olduğunuz ekşi otu  fidelerini  dikimi yapmadan önce dikim yapacak olduğunuz  bahçenizin tavına gelmiş  ve işlenmiş olması gerekir. Toprak ısının uygun olması ,don olayların geçmiş olması ve ekşi otu fidesi dikimi yapılacak toprağın yeterli mineral yoksa gerekli torf ve organik gübrelerle  gıda takviyesi yapılması gerekir.


Ekşi otu fidelerinizin dikimi için toprak uygunsa mümkünse fide dikimi için uygun serin ve rüzgarsız havaları seçin.Ekşi otu fidesinin daha fazla güneş ışığından yararlanması için kuzey-güney istikametindeki dikimleri tercih ediniz.Fide dikimlerinde sıralar üzerinde çift  dikim yapmanız uzun vadede size hem sulama ve hasat açısından maliyetleri azaltacaktır.

Ekşi otu fidelerini  sıralar üzeri  mesafe 2  cm ,sıralar arası  15-25  cm olacak şekilde dikebilirsiniz
 

Ekşi otu  Fidelerini  Dikim sırasında şekilde gördünüz gibi bitkinin viyolde kalan kısmınının tamamı(fidenin yaklaşık 3 te 2 si) toprak altında olmalıdır.Ekşi otu fidesi dikimini yaptıktan hemen sonra mutlaka can suyu vermeniz gerekmektedir.

KUZUKULAĞI TOHUMU VE DİĞER TOHUMLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ekşi Otu (Kuzu Kulağı) Tohumu, Ekşi Otu (Kuzu Kulağı) tohum özellikleri , yetiştirici bilgileri, tohum ekimi, çimlendirmesi, hasadı, ekim derinliği hakkında bilgi almak için 05319505591 numarasından iletişime geçebilirsiniz.