LAHANA’NIN ÖZELLİKLERİ

Beyaz ve Kırmızı Lahana Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? 

  • Lahana yetiştiriciliği işlemlerine viyollerde veya yastıklarda başlanıyor. 
  • Fidelerin tarlaya dikim zamanının geldiğini, 3-4 gerçek yapraklı olmasından ayırt etmeniz mümkün. 
  • Hazırlanan tohum yastıkları 15 cm kadar arayla, yeterince seyrek bir şekilde, açılan çizilere ekiliyor. Çizi derinliğinin 2,5-3 cm olması yetiyor. Bu sırada, tohumların ekiminden önce çizilerin sulanmasına özen göstermelisiniz. 
  • Dikim mesafesinde 50-90 cm sıra arası ve 45-60 cm sıra üzeri aralık korunuyor. 
  • Erkenci çeşitler daha sık, normal büyüme seyrindeki çeşitler daha seyrek dikiliyor. 

Beyaz ve Kırmızı Lahana Yetiştiriciliğinde Gübreleme Nasıl Olmalı? 

Genellikle lahana yetiştiriciliğinde gübreleme için dekar başına 15-18 kilogram azot, 8-10 kilogram P2O5 ve 12-16 kilogram K20 gübresi veriliyor. Fosforlu gübreler dikim öncesinde, azotlu gübreler ise dikime ve ikinci çapada olmak üzere iki posta halinde tatbik ediliyor. 

Baş Lahana Hasadı Nasıl Yapılır? 

Lahana hasadı, başlar istenen büyüklüğe geldikten sonra yapılıyor. Bu süre, dikimden ortalama 3-5 ay sonrasına tekabül ediyor. Çeşide bağlı olarak 20-30 gün kadar tarlada bekletilen başlar, hasat olgunluğuna eriştiğinde toprak seviyesinden bıçakla kesiliyor. Bozuk yaprakların temizlenmesinin ardından pazara sunuluyor. 

ZİRAİ MÜCADELE

LAHANA KELEBEĞİ
Pieris brassicae (L.), Artogeia (=Pieris) rapae (L.), A. napi (L.)
(Lepidoptera: Pieridae)

Pieris brassicae: Erginlerin kanat açıklığı 4–6 cm’dir. Kanatlarının esas rengi kremimsi beyazdır. Üst kanadın ön kenarının dış köşesinden başlayıp aşağı doğru 2/3’üne kadar inen yarım ay şeklinde siyah bir leke vardır. Ayrıca ön kanadın ortasına doğru dişilerde 2 yuvarlak siyah leke bulunur. Erkeklerde bu lekeler kanadın alt kısmında vardır, üst kısmında görülmez. Arka kanadın ön kenarı üzerinde küçük siyah bir leke bulunur. Kanatlar istirahat halinde dik vaziyettedir.

Zararı larvalar yapar. Larvalar başlangıçta yaprakların damar aralarını yüzeysel olarak kemirirler. Daha sonra bulundukları bitkinin yapraklarını yiyerek sadece kalın damarlarını bırakırlar. Aşırı zarar görmüş
bitkiler çalılaşmış bir görünüm alır. Dışkıları yağmur ve çiğ damlacıkları ile bitkinin yaprakları arasında birikerek, lahananın yenilmez hale gelmesine neden olurlar. Özellikle, lahanadaki zarar, yaprakları yenen bir bitki olması nedeniyle önemlidir. Yiyerek ve pislikleriyle kirleterek bu sebzelerin pazar değerinin düşmesine neden olurlar. Bunlar ancak hayvan yemi olarak kullanılabilir. Ayrıca Şalgam kırışıklılık virüsü (Turnip crincle virus) ve Şalgam sarı mozaik virüsü (Turnip yellow mozaic virus)’nün vektörüdür. Ülkemiz’de yaygın olarak bulunmaktadır. Birinci derecede tercih ettiği bitkiler beyaz lahana ve karnabahardır. Ayrıca turp, şalgam, kara ve kırmızılâhana, roka, yabani turp ve yabani hardal ile Cruciferae (Haçlıgiller) familyasından olan çeşitli kültür ve yabancı otlar konukçuları arasındadır.

DOĞAL DÜŞMANLARI VE ETKİNLİKLERİ
Lahana kelebekleri doğal düşmanı çok olan bir zararlıdır. Üreme gücünün yüksek, döl sayısının fazla olmasına karşın doğal düşmanları sayesinde popülâsyonu kırılmaktadır.
Yumurta parazitoiti: Trichogramma sp. (Hym.: Trichogrammatidae)
Larva parazitoitleri: Apanteles glomeratus L. (Hym.: Braconidae) Hyposoter ebeninus Grav. (Hym.: Ichneumonidae) Stumnia bella Meigen (Hym.: Tachinidae)
Pupa parazitoidi: Pteromalus puparum L. (Hym.: Pteromalidae)
Özellikle larva parazitoitlerinden A.glomeratus, H.ebeninus, pupa parazitoiti P.puparum etkili parazitoitleridir.

MÜCADELESİ
Mekanik Mücadele
Tarlada P.brassicae kelebeği yumurtaları grup halinde bırakıldığı, genç larvaları grup halinde beslendiği, olgun larvaları da kolaylıkla görülebildiğinden küçük alanlarda bunları toplayarak yok etmek iyi bir mücadele yöntemidir. Ayrıca zararlıların pupası bahçe çevresindeki duvarlarda, çitlerde bulunur. Bunların da toplanarak yok edilmesi gerekir.
Biyolojik Mücadele
Lahana kelebeği’nin önemli sayıda ve yoğunlukta doğal düşmanları vardır. Doğal düşmanların korunması ve desteklenmesi gereklidir. Bu zararlıyla mücadelede biyolojik preparatlara (Bacillus thuringiensis vb.) öncelik verilmelidir.

Kimyasal Mücadele
İlaçlama zamanı Kelebek uçuşlarının görülmesinden sonra bitkiler kontrol edilir, bulaşma %10 olarak saptanırsa mücadele yapılmalıdır. Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları Bakanlık tarafından yayınlanan “Bitki Koruma Ürünleri” kitabında tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ve dozları kullanılır.
Kullanılacak alet ve makineler İlaçlamada, hidrolik tarla pülverizatörü, sırt pülverizatörü (mekanik, otomatik, motorlu) veya sırt atomizörü kullanılır.
İlaçlama tekniği
Lahana gibi yaprağı kaygan bitkilerde ilacın iyi tutunması için ilaçlı suyun içine şeker veya hazır yapıştırıcı preparatlar ilave edilir. Bitkinin her tarafı ilaçla kaplanacak şekilde uygulama yapılır.

DETAYLI BİLGİLENDİRME VE ZİRAİ MÜCADELE İÇİN BİZİMLE 05319505591 NUMARADAN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.