Nane Bitkisinin Tohum Ve Çimlenme Özellikleri

Nane bitkisinin tohumları kahverengimsi bir renge sahiptir. Tohumlar yuvarlak yapılı ve çok küçüktür. Bin adet tohum danesinin ağırlığı 0.05-1.15 gram arasındadır. Tohumlar doğru ortam koşullarında 2-3 yıl muhafaza edilebilir. 20-30 derece sıcaklıkta 15 ila 20 gün içerisinde çimlenirler.

Nane Bitkisinin Yetiştirme İstekleri

İklim İsteği

İklim konusunda seçici bir bitki değildir. Fakat nemli ve rutubetli ortamlarda daha iyi gelişim gösterir. Sıcak ve kurak iklim koşullarında iyi gelişim göstermez. Aynı zamanda yapraklar küçük olur, yapraklarda tüylülük artar ve eterik yağ oranı artar. Optimum gelişme sıcaklığı 12 ila 15 derecedir. Düşük sıcaklıklara toleransı yüksek bir bitkidir. Bunun nedeni kökün odunsu yapıda olmasıdır.

Nane bitkisi serin yerlerde iyi gelişim gösterir. Fazla ışıktan hoşlanmaz. Fazla ışık bitkinin gelişimini durdurur. Günün uzun olması nanenin hemen çiçeklenmesine neden olur. Bu durum yaprak veriminin düşmesine neden olmaktadır.

Toprak İsteği

Nane bitkisi kumlu-killi ve killi topraklarda iyi gelişim gösterir. Taşlı, çakıllı topraklarda da nane yetiştiriciliği yapılabilir. Ama eğer üretim amacı ticari ise böyle bir toprak seçimi mantıksız olacaktır. Optimum toprak ph aralığı 5.0-7.5’tir.

Nane Yetiştiriciliğinde Bakım İşleri

Çelikle ve köklü sürgünlerle yapılan üretimlerde öncelikli bakım işlemleri sulama, gübreleme ve yabancı ot mücadelesidir. Sulamanın yağmurlama şeklinde yapılması en uygun olanıdır.  Yabancı ot mücadelesinde genellikle mekanik mücadele yöntemleri kullanılmaktadır. Nane yetiştiriciliğinde herbisit kullanılmaz. İkinci yıldan sonra toprak yüzeyini tamamen kaplayan nane yabancı ot oluşumuna müsaade etmez. Bu nedenle ikinci yıla kadar yapılan yabancı ot mücadelesi oldukça önemlidir.

Yeşil aksamı yenilen sebzelerde olduğu gibi nanede de azot oldukça önemlidir. Bol miktarda organik gübreleme yapılmalıdır. Nane bitkisi çok yıllık bir sebze olduğu için ilk yıl gübrelemeye önem verilmelidir. Ekim/dikim öncesi toprağa dönüm başına 5-6 ton yanmış ahır gübresi atılmalıdır. Toprak analizine göre değişmekle birlikte dönüm başına 10-15 kg azot gübresi, 8-10 kg fosfor gübresi ve 10-12 kg potasyum gübresi verilmelidir. Azotlu gübrenin yarısı ve fosforlu ve potasyumlu gübrenin tamamı ilk ekim sırasında, azotlu gübrenin kalan kısmı ise ilk hasattan sonra toprağa uygulanmalıdır.

Nane Yetiştiriciliğinde Olgunluk, Hasat Ve Depolama

Optimum koşullarda, çelik ve kök sürgünleriyle yapılan yetiştiriciliklerde dikimden 1-1.5 ay sonra, tohum ile yapılan yetiştiriciliklerde ise ekimden 2-2.5 ay sonra ilk hasat yapılır. Bitki 30-40 cm boya geldiğinde ilk hasat yapılır. Nane hasadı, toprak üstü aksamın biçilmesiyle yapılır. Bazı ülkeler yalnızca yaprak hasadı yapmaktadır. Fakat biçimle hasat yapılması en uygun olanıdır. Hasat sonucu elde edilerek yarım kiloluk veya 1 kiloluk demetler haline getirilerek pazara sunulur. Hazırlanan demetler çok kalın olmamalıdır. Aksi halde kızışma oluşabilir.

Taze veya kuru olarak tüketilen bitki yaprakları kurutulmadan uzun süre muhafaza edilemezler. 2 ila 4 derecede %80-85 nemde yaklaşık 10 gün kadar muhafaza edilebilirler.

Kurutularak pazara sürülmesi planlanan nane bitkilerinin hasadı taze olarak tüketilecek bitkilere göre daha geç yapılmalıdır. Taze tüketim için yetiştirilen nane bitkilerinde uygulanan hasat periyodu ile kurutularak pazara sunulması planlanan nane bitkisi yetiştiriciliğinde uygulanan hasat periyodu birbirinden farklıdır. Kuru olarak tüketilecek olan nane bitkisi daha seyrek bir periyotla hasat edilir. Buradaki amaç yaprak sayısını arttırmaktır. Kurutulacak bitkiler 20-25 derece sıcaklıkta 1 ila 2 haftada kurutulurlar. Kuruyan nane bitkileri parçalanarak veya olduğu gibi saklanabilirler. Genellikle kurutma işlemi açık havada yapılıyor olsa da, kurutma işlemi için özel kurutma fırınları da kullanılabilir.

Bitki dikildiği tarlada 5-6 yıl kalabilir. Kışları ılık geçen bölgelerde yılda ortalama 4-5 kez hasat yapılabilir. 5-6 yıl sonra toprak yorulacağı için bitkilerin tamamen temizlenerek ve toprak tekrar hazırlanarak yeni bitkiler ekilmelidir.

Nane Yetiştiriciliğinde Verim

Uygun ortam koşulları sağlandığı takdirde bir dönümden ortalama 6000-8000 demet  hasat yapılabilir.

Nane Tohumu Üretimi

Tohumluk olarak dikilmiş  bitkiler hasat yapılmadan gelişimini tamamlayıp tohum vermesi beklenir. Bazı durumlarda bir veya iki kez hasat yapılabilmektedir. Ortalama 30-50 cm boy uzunluğuna ulaşan nane bitkisi gün uzunluğunun artışıyla birlikte ilkbahar sonu ve yaz başına doğru uç kısmında başak şeklinde bir çiçek demeti oluşturur. Arıların yardımıyla tozlanıp döllenen çiçeklerin Ağustos ayının sonlarına doğru tohumları olgunlaşır. Olgunlaşmış olan tohumların dökülmesi beklenmeden hasat yapılır. Bitki kurumaya bırakılır. Kuruyan bitkiler silkilerek tohumların düşmesi sağlanır. Bir dönüm alandan ortalama 2-3 kg kadar tohum elde edilir.

NANE TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.