Pazı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Pazı yetiştiriciliği nasıl yapılır: Pazı ülkemizde en fazla Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir. Ayrıca buralarda daha fazla tüketilmektedir. Özellikle şeker pancarı yetiştirilen bölgelerde bitkinin çapa ve seyreltme zamanında şeker pancarının genç bitkileriyle sonraki genç yapraklarının aynı pazı gibi kullanılması nedeniyle, buralarda pek pazı tüketimi olmaz.

Akdeniz ülkelerinden dünyaya yayılan pazı soğuklara daha dayanıklıdır. Bu sebeple kuzey bölgelerde kırmızı pancardan daha fazla yetiştirilmektedir. Kök yapısıyla pancara benzeyen pazı, bazı hallerde derinlere inerek kazık kök oluşturmaktadır. Bu özelliğiyle susuzluğa karşı dayanıklı olmaktadır. Pazı tohumu ekimine dikkat edilmektedir.

Pazı yetiştiriciliği nasıl yapılır : Bitkinin iklim isteği kırmızı pancara çok benzemektedir. Güçlü kök yapısıyla kuraklığa dayanıklı olmaktadır. Fakat pazının çimlenmeden başlayarak kuraklığa alışmalıdır. Eğer başta bol suyu bulursa, pazının kök kısmının gelişimi az olabilmektedir. Bu yüzden ani kuraklıklarda bitki zarar görebilmektedir. Sıcaklık toleransı da oldukça iyidir. Kolayca yapraklarında su alabilmektedir. Ayrıca gece çiğlerini, yağmurlama şeklindeki sulamayı değerlendirmeyi bilmektedir. Nem yüksek olursa, yapraklar daha iyi gelişmektedir. Böylece verim yükselmektedir. Toprak açısından seçici olmayan pazı her tür toprakta yetişebilmektedir. Toprakta yeterli nemin bulunmaktadır. Y a da besin maddesinin bulunması da yeterli olmaktadır. Verimin artması içinde humus bakımından zengin olan, killi topraklar tavsiye edilmektedir.

Pazı yetiştiriciliği nasıl yapılır : Gelişimin iyi olması içinde toprak pH değeri 6,5-7 olması gerekmektedir.. Toprak kaymak bağlamamalıdır. Ayrıca ekimden sonraki yağışlar verimi etkilemektedir. Taze çiftlik gübresini de pek sevmeyen bir bitkidir. Pancara benzeyen toprak hazırlıkları bulunan pazı için sonbaharda toprağın derin sürülmektedir. Ekim bu dönem yapılacaksa, organik gübrelemeye gerek yoktur. İlkbaharda ekim olacaksa, sonbaharda sürümden önce toprağa dekar başına 3-4 ton organik gübre verilmektedir.

Yazın ya da yaz sonunda ekim olacaksa, sürüm öncesinde dekara 10 kg P2O5, 12 kg N, 15-20 kg K2O verilmektedir, ayrıca kaz ayaklarıyla toprağın 15 cm derinliğine karıştırılmaktadır. Tarla bundan sonra ekim için hazırlanmalıdır. Çimlenmenin düzenli olması içinde, toprak hazırlığına özen gösterilmelidir. Yağmurlama sulama pazı yetişiriciliğinde daha uygundur. Bu tür sulamada yapraklar gevrek hale gelmektedir. Ayrıca kalitenin artmasına neden olmaktadır. Bitki 20 cm kadar olunca hasat yapılabilmektedir.. Hasat dönemi 1-3 ay kadar devam etmektedir. Yapraklar toprağın üst kısmından kesilmelidir. Böylece demetler halinde hazırlanmaktadır.

PAZI TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.