Pırasa Tohumu Nasıl Ekilir-Pırasa Tohumu Çimlendirmesi -Pırasa Fidesi Dikimi Nasıl Olur?

Pırasa tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Pırasa tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.Pırasa tohumu ekim derinliği 1-2  cm, sıralar üzeri  mesafe  sıra üzeri 3-15  cm ,sıralar arası  30-70  cm arasındadır.Pırasa fidesi kullanılacaksa pırasa fidesi ekim aralıkları, pırasa tohum ekim aralıkları ile aynı olabilir.

Pırasa Tohumu Nasıl Çimlenir?-Pırasa Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Pırasa tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda veya nemli bir bez içerisinde bekletmeniz pırasa tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır.Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur.Pırasa Tohumlarını kab içerisinde veya viyollarde çimlendireceksiniz  kabın veya viyolin üst seviyesine 2  cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz.Daha sonra pırasa tohumlarını yerleştiriniz  ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz.Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film)  yardımıyla üzerini kapatınız.Arada bir kontrol ederek  toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 7-12  gün arasındadır.Pırasa  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun.Pırasa tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Pırasa tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz.işlenmiş toprağa pırasa tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2   cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz.Çimlenme tahmini  7-12 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Pırasa Fideleri Nasıl Ekilir-Dikilir?

Almış olduğunuz veya yetiştirmiş olduğunuz pırasa  fidelerini  dikimi yapmadan önce dikim yapacak olduğunuz  bahçenizin tavına gelmiş  ve işlenmiş olması gerekir. Toprak ısının uygun olması ,don olayların geçmiş olması ve pırasa fidesi dikimi yapılacak toprağın yeterli mineral yoksa gerekli torf ve organik gübrelerle  gıda takviyesi yapılması gerekir.

Pırasa fidelerinizin dikimi için toprak uygunsa mümkünse fide dikimi için uygun serin ve rüzgarsız havaları seçin.Pırasa fidesinin daha fazla güneş ışığından yararlanması için kuzey-güney istikametindeki dikimleri tercih ediniz.Fide dikimlerinde sıralar üzerinde çift  dikim yapmanız uzun vadede size hem sulama ve hasat açısından maliyetleri azaltacaktır.

Pırasa fidelerini  fideler arası   3-15  cm ,sıralar arası  30-70 cm olacak şekilde dikebilirsiniz

Pırasa  Fidelerini  Dikim sırasında şekilde gördünüz gibi bitkinin viyolde kalan kısmınının tamamı(fidenin yaklaşık 3 te 2 si) toprak altında olmalıdır.Pırasa fidesi dikimini yaptıktan hemen sonra mutlaka can suyu vermeniz gerekmektedir.

PIRASA TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.