Portala Çilek Fidesi Özellikleri. yetiştiriciliğinde en ideal toprak; pH 6,5-7 olan, su tutma kapasitesi düşük, kumlu tınlı hafif bünyeli topraklarda yetiştirilmektedir. Yetiştiricilik yapılacak toprak hastalıklar ve nematodlardan temiz kök yapısına sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra dekara 4-5 ton hayvan gübresi verildikten sonra toprak fumige yada solarize edilmektedir. Ayrıca toprak fumigasyonundan sonra dekara 50 kg 15:15:15 veya 50 kg potasyum sülfat, 10-15 kg hesabıyla saf azot ve triple süper fosfat ilave edilerek toprağa iyice karıştırılmaktadır. Son olarak masuralar 60-70 cm genişliğinde ve 25-30 cm yüksekliğinde olmaktadır ve büyük arazilerde karık pulluğu, küçük alanlarda ise elle yapılmaktadır.

1000 m2 alana 5000 portala çilek fidesi dikimi yapılmaktadır. Bitkilerin köklerini nemli tutmaktadır, fakat asla ıslak bir ortamda bırakmamaktadır. Yapraklar su içinde tutulmamaktadır, bitkiler araziye ıslak çuvallarla kaplanarak sepetlerle götürülmektedir. Ayrıca fideler dikilirken kök boğazı kısmı (taç gövdesinin orta noktası) toprak yüzeyi ile aynı seviyede olmaktadır. Ayrıca fidelerin çok derin veya kökleri açıkta kalacak şekilde yüzlek dikilmeleri zararlı olmaktadır. Dikim için sökülen fidelerin uzun kökleri varsa dikimden önce 8–10 cm’den kesilmektedir.

ÇİLEK TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.