REYHAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

 Reyhan tek yıllık bir bitkidir. Bu nedenle bitkinin tohumları alınarak bir sonraki yıl için ekilmesi önemlidir. Tohumlar oldukça küçük ve koyu renklidir. Reyhan tohumunu elde etmek için bitkinin çiçek açması gereklidir. Açan çiçeklerin kuruması beklendikten sonra çiçekler toplanmalıdır. Avuç içinde hafifçe ufalanan çiçeklerin içinden bitkinin tohumları elde edilmektedir.  Ekim öncesi toprak seçimi mutlaka zengin ve gübreli olmasına dikkat edilmelidir. Reyhan çiçeği yaprakları ve çiçekleri ile şifa amaçlı birçok tarife kullanılan bir çiçek türüdür. Ayrıca reyhan çiçeğinin mor ve yeşil renkte yapraklı çeşitleri bulunmaktadır. Reyhan tohumu ekimine özen gösterilmelidir.

 Ilıman iklimleri seven bir bitkidir. Don olaylarının görüldüğü, soğuk havaların hakim olduğu yerlerde reyhan yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Güneşli bölgelerde hem daha kolay hem de daha kaliteli yetişmemektedir. Ayrıca toprak olarak organik madde bakımından zengin, verimli topraklara ihtiyaç duymamaktadır. Tohum kullanılarak üretilen reyhanın çimlenme süresi yaklaşık 2 haftadır. Ayrıca 4 yıl kadar canlı kalabilme özellikleri vardır. Tohum boyunun 3 katı kadar bir ekim yapılması gerekmektedir. Ardından ise hemen can suyu verilmelidir. Açık alan ekimlerinde ise çimlendirmeden direk ekim uygulamasına geçilebilir.

Reyhan yetiştiriciliği:  Ekim için gerekli tohum miktarı dekar başına 1 kilogram olarak ayarlanmalıdır. Çimlendirme yapılması durumunda tohumların çimlenerek fide haline gelmesi yaklaşık olarak 14 günü bulabilmektedir.. Fideler daha sonra taşınacakları alana 30*25 yastıklar halinde nakledilebilir. Tohum için uygun zaman eylül ayıdır. Kış aylarında ve don tehlikesi bulunan zamanlarda reyhan tohum ekimi yapılmamalıdır. Eğer sonbahar tercih edilmiyorsa ilkbaharın gelmesiyle birlikte erken ekim zamanı değerlendirilebilir. Tohum ekiminin bu mevsimlerde yapılması tavsiye edilmektedir. Tohum çıkışı kontrol edilmelidir.

Reyhan tohumu çimlenme süresi 14 günü bulabilmektedir. Bu süre içinde tohumlar çimlenerek nakil olacak fideler haline gelmelidir. Reyhan tohumu kurak toprakları sever ve çok su istemez. Bu nedenle sulama kontrollü olarak toprak kurudukça yapılmalıdır. Böylece reyhan çiçeği tohumu çiçeklerin olgunlaşmasından sonra özellikle sonbahar mevsiminde tohum vermektedir. Tohumları minik tanecikleri şeklinde olmaktadır. Ayrıca tohumları alınarak uygun koşullarda saklandığında bir dahaki sezonda ekime hazır olmaktır.

Ekşi Otu (Kuzu Kulağı) Tohumu, Ekşi Otu (Kuzu Kulağı) tohum özellikleri , yetiştirici bilgileri, tohum ekimi, çimlendirmesi, hasadı, ekim derinliği hakkında bilgi almak için 05319505591 numarasından iletişime geçebilirsiniz.