Tere Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tere yetiştiriciliği, herkesin yapabileceği bir iştir. Özellikle pek çok kişi evde tüketmek üzere kendi terelerini kolay bir şekilde üretebiliyor. Tere tohumu bulmak ise oldukça kolay olduğundan tere yetiştiriciliği işine kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Tere içerisinde zararlı madde bulundurmayan, uygun olan şartlar sağlandığı zaman rahatça büyümekte olan bir bitkidir. Elinizde bulunmakta olan toprak ile tere yetiştirebilirsiniz.

Tere yetiştiriciliği için uygun toprağınız yoksa pamuk, tülbent ya da kağıt havlu ile de tere yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Tere tohumu ekmek için birbirinden farklı yöntemler kullanılmakta olduğu için sizin için en uygun olan yolu seçip tere yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Her tohum çeşidine göre ekim şekli değiştiği içen sizin için en uygun tere tohumunu seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Peki tere tohumu nasıl ekilir?

Tere Tohumu Nasıl Ekilir?

Tohum ekimi yapılmadan önce alınmış olan tohumları bir gece boyunca su ya da nemli bir bez içerisinde bekleterek çimlenme oranını yüksek oranda arttırabilirsiniz. Saksının ya da bir bardağın içerisine verimli bahçe toprağı ya da torf + toprak + gübre karışımı ekleyin. Toprağın üst yüzeyini çok az miktarda fısfıs yardımı ile nemlendirin. Tere tohumlarınızı hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine yerleştirin ve üzerini yaklaşık olarak 1 cm toprak ile kapatın.

Üstünü kapatmış olduğunuz toprağı avucunuzla hafif bir şekilde bastırın ve toprağı dağıtmadan can suyunu ekleyin. Fısfıs kullanarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca tere tohumları oldukça ince olduklarından dolayı çıkmayacağını düşünüp fazla tere tohumu serpmeyin. Aksi taktirde hepsi çimleneceğinden dolayı sıra arası çok az olur.

Tere Tohumu Nasıl Çimlendirilir?

Tere tohumlarını çimlendirmek için onları güneş görmeyen sıcak bir ortamda bekletmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirirken toprağın sürekli nemli tutulması oldukça önemlidir. Saksı ya da bardakların içine ekmiş olduğunuz tohumların üzerinin naylon veya streç film ile kapatmak, sera etkisi yapması nedeni ile çimlenme süresini azaltacaktır.

Kabın üzerini kapattıktan sonra ara sıra naylonu açarak toprağı açmak da yapılması gereken önemli işler arasında yer almaktadır. Bu sayede toprağı nemli tutarak terenin hem daha hızlı hem de daha sağlıklı bir şekilde çimlenmesini sağlayabilirsiniz. Çimlenme süresi ortalama 6-10 gün arasında değişir. Tere tohumlarınız çimlenmeye başladıktan sonra şeffaf naylonu kaldırın ve terelerinizi direkt olarak gelen güneş ışınlarından koruyun.

Tere Tohumu Nasıl Dikilir?

Birkaç gün sonra fideleriniz 4-5 cm olacaktır. Fideleriniz 4-5 cm olduğu zaman saksının içerisine biraz bahçe toprağı ve gübre ile ya da torf + toprak+ gübre karışımı ile doldurarak fidelerinizi dikkatli bir şekilde ayırın. Saksınıza terelerin toprak isteği üzerine toprak ilavesinde bulunun. Bu işlemden sonra tere fidelerinizin kökünün boyuna uygun olacak şekilde 2-3 santimetrelik delikler açın. Çimlenmiş olan fidelerinizi dikkatli bir şekilde köklerine zarar vermeden bu deliklerin içerisine bırakın.

Deliklerin içerisine bırakmış olduğunuz terelerin üzerini yeniden 2-3 cm toprak ile örtün. Bu aşama içerisinde terelerin üzerine örtmüş olduğunuz toprağın çok bastırılmış ya da fazla gevşek bırakılmış olmamasına dikkat edin. Aksi taktirde fidelerinizin kökleri zarar görebilir.

Tereler Dikildikten Sonra Ne Yapılır?

Tere fidelerinizi diktikten sonra ışığın şiddeti uygun olan bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Tereler diktikten sonra dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden biri ise tere fidelerinin düzenli olarak sulamaktır. Tere fidelerinizi uygun olan sasılarına ekme işlemini tamamladıktan sonra toprak her zaman nemli kalacak şekilde sulama işlemine devam ederek terelerinize yardımcı olmanız gerekir.

Tohumlarınızın çimlenme aşamasında korumanız gerekli olsa da güneş ışığı fidelerin düzgün bir şekilde gelişebilmesi için gerekli olan hususlardan biridir. Bu nedenle terelerin yeterli miktarda güneş ışığı almasına dikkat etmek oldukça önemlidir. Tereler dikildikten sonra güneşi direkt olarak vermek yerine dolaylı yoldan vermek tereler için daha iyi olacaktır.

Tere Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tere yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Tere yetiştirirken kullanılmakta olan topraklar tere için büyük önem taşımaktadır. Kullanılmakta olan toprağın verimli bir bahçeden geliyor olması terelerin daha hızlı ve kolay bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.

Bazı tereler daha büyümelerini tamamlayamadan hasat edilirler. Tereleri erken hasat etmek terelerin daha küçük olmasına ve daha az besin bulundurmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tereleri zamanı gelmeden kullanmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Tere yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tereler yenecek büyüklüğe geldiği zaman tereleri kökünden kopartmamaktır. Aksi taktire uzun çabalar sonucunda yetiştirmiş olduğunuz tereler bir daha yaprak vermez.

TERE TOHUMU ALMAK VE DİĞER TOHUM ÇEŞİTLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

TOHUM,GÜBRELEME, ZİRAİ MÜCADELE VB. TARIMA VE TOHUMA DAYALI TÜM SORULARINIZIN CEVABINA 05319505591 NUMARASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.